Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna.
W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz udzieli Ci porady:
Pielęgniarka udzieli Ci świadczeń medycznych:
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystasz w razie:
Wystarczy, że zgłosisz się do dowolnej, najbliższej Twojego miejsca zamieszkania lub pobytu, placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Wykaz placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w woj. pomorskim https://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna,2287
PAMIĘTAJ!
Adresy placówek, w których uzyskasz pomoc medyczną w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w województwie pomorskim , znajdziesz tu:
https://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna,2287
Świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach od 19.00 do 7.00 oraz całodobowo w soboty, niedziele i w święta.
Adresy placówek, w których uzyskasz pomoc doraźną i stomatologiczną znajdziesz tu:
Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć
W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.
Takie sytuacje wymagają natychmiastowych czynności ratunkowych i wdrożenia szybkiej diagnostyki oraz podjęcia leczenia. W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania.
Pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma na celu diagnostykę i leczenie w zakresie niezbędnym do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany, albo przyjęty do właściwego oddziału szpitalnego.
Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć są dostępne na stronie Gdzie się leczyć
Ratownictwo medyczne – 112 lub 999
W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112, lub 999 i należy wezwać zespół ratownictwa medycznego.
Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.
Wezwij zespół ratownictwa medycznego, jeśli ktoś w Twoim otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.
Pierwsza pomoc w aplikacji mobilnej mojeIKP
Każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał udzielić pierwszej pomocy. Jak to zrobić? W aplikacji mobilnej mojeIKP można znaleźć praktyczny przewodnik, który krok po kroku pokazuje jak prawidłowo wykonać czynności ratujące życie.
Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy pobrać ją na telefon komórkowy. Co istotne, aby uruchomić pierwszą pomoc, nie trzeba logować się do aplikacji.
Bezpłatna i całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590
Przez 24 godziny na dobę – również w czasie świąt – do dyspozycji pacjentów są konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pod numerem infolinii 800 190 590 bezpłatnie uzyskasz wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej.
Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.
Gdzie szukać pomocy w nocy, weekend i święta podpowiedzą materiały edukacyjne Środy z Profilaktyką w OW NFZ.
Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji
data publikacji: 20 grudnia 2023 roku; aktualizacja: 28 marca 2024 r., Aktualizacja 23 grudnia 2024 r.